Działania w SOSW

Osiągnięcia uczniów i nauczycieli placówki w roku szkolnym 2017/2018

I. Projekty, granty, innowacje…

Nazwa projektuKrótki opisKoordynatorzy
Działalność wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego w powiecie kartuskim KROK, w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem"Program kompleksowego wsparcia najmłodszych dzieci z niepełnosprawnością i ich rodzin.Dyrektor SOSW Elżbieta Roszkowska
Rekomendacja Instytutu Wspomagania Rozwoju DzieckaProwadzenie terapii behawioralnej uczniów z autyzmem według standardów IWRDDyrektor SOSW Elżbieta Roszkowska
„Trzy razy A – animator, aktor, artysta – warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną” - projekt dotowany przez Powiat KartuskiKontynuacja cyklu projektów teatralnychreal. Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW we współpracy z SOSW
Barbara Bulczak
Gabriela Noetzel
Joanna Stencel
„Artyści na start”- warsztaty techniczno-modelarskie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. ¬– dotowany przez Powiat Kartuskipozalekcyjne zajęcia techniczno-modelatorskie w formie kółka DEKORATORNIAreal. Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW we współpracy z SOSW
Barbara Bulczak
Żaneta Diks
„Teatralno-Muzyczna Odyseja Kosmiczna” – program twórczego rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną - dotowany przez Powiat KartuskiKontynuacja cyklu projektów teatralnychreal. Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW we współpracy z SOSW
Barbara Bulczak
Gabriela Noetzel
„Festyn „Jesteśmy wśród Was – Mamo, Tato, bawcie się z nami” – projekt dotowany przez Gminę ŻukowoOrganizacja IV Festynu Integracyjnego dla niepełnosprawnych i pełnosprawnych osób z powiatu Kartuskiegoreal. Stowarzyszenie, SOSW
Barbara Bulczak
Gabriela Noetzel
XXIV Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych” – dotowany przez Gminę ŻukowoPrzeprowadzenie zabaw i gier dla dzieci niepełnosprawnychreal. Stowarzyszenie, SOSW
Roman Karpus
„Hej, Mazury, jak wy cudne – wyjazd turystyczno – rekreacyjny do Sasku Małego” – dotowany przez PFRONWyjazd 20 wychowanków na wycieczkę na Mazuryreal. Stowarzyszenie, SOSW
Dorota Sreberska
Program „Szkoła Promująca Zdrowie”Europejski program „Szkoły Promującej Zdrowie”, opartej na 5 standardach – etap przygotowawczy. Realizacja zadań zmierzających do uzyskania Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej ZdroweBarbara Bulczak
Andrzej Dąbrowski
Program „Biblioteka – miejscem dla każdego”Promocja czytelnictwa wśród uczniów z niepełnosprawnością intelektualnąMonika Malc
Beata Ratajczak
Magdalena Paluszek
Program „Jedz smacznie i zdrowo”program prozdrowotnyBarbara Bulczak
Program „Kubusiowi przyjaciele natury”Program edukacyjny dla przedszkolaków
Innowacja pedagogiczna „Trening Umiejętności Społecznych”Zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych dla uczniów z autyzmemBarbara Bulczak
Żaneta Diks
Alicja Hering
Karolina Kowalewska
Magdalena Paluszek
Marlena Żyrek
Innowacja pedagogiczna „W krainie pasków, kropek i cętek – zwierzęta z różnych stron świata”Zajęcia artystyczne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznymStanisława Cirocka
Joanna Stencel
Innowacja pedagogiczna „Ku Dorosłości Chrześcijańskiej”Zajęcia katechetyczneGabriela Noetzel
Innowacja pedagogiczna „Recycling, decoupage i kolage – rozwijanie wyobraźni plastyczno-technicznej oraz świadomości potrzeby ochrony środowiska u dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i z autyzmem”Zajęcia plastyczno - ekologiczne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznymŻaneta Diks
Alicja Hering
Anna Korzeniecka - Bemowska

II. Organizacja konferencji

  • Konferencja: „Wspieranie osoby z autyzmem przez wielospecjalistyczne oddziaływanie” – Żukowo, 5 kwietnia 2018 r.
  • Konferencja „Wsparcie na starcie” – Żukowo, 5 maja 2018 r.

III. Doskonalenie zawodowe nauczycieli

Prezentacje naszych nauczycieli na konferencjach
i spotkaniach
III Konferencja w Brodnicy „Autyzm na całe życie”
- prezentacja „Kontynuowanie terapii dziecka ze spektrum autyzmu po ukończeniu Przedszkola Specjalnego” – Barbara Bulczak, Halina Tusk
Konferencja „Wspieranie osób z autyzmem poprzez wielospecjalistyczne oddziaływanie” Żukowo
prezentacja - ”Trening Umiejętności Społecznych” – Barbara Bulczak, Żaneta Diks
IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rodzicielstwo i różne jego oblicza” Kamień Śląski 26 -27.09.2017 r.
– wygłoszony referat: Budowanie tożsamości rodzica dziecka z autyzmem w ujęciu teorii przecięć – Patrycja Łaga
Konferencja Krajowej Sieci Badawczej ERNAPE-PL „Rodzice w Edukacji z Perspektywy Badawczej”, Gdańsk 22-23.04.2018 r.
– wygłoszony referat: „Wokół tożsamości rodzica dziecka z autyzmem” - Patrycja Łaga
Wystąpienie podczas VI Studenckiej Konferencji na UG Dzień pedagoga Specjalnego „Łamiemy tabu – seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną” z prezentacją „Stosowanie Systemu Flagowego w SOSW w Żukowie – Barbara Bulczak

IV. Konkursy i olimpiady

A. Etap ogólnopolski

Nazwa konkursuLiczba uczestnikówOpiekunLaureaci/miejsca
Ogólnopolski konkurs plastyczny we Włodawie – „A to Polska właśnie”3Stanisława CirockaI miejsce Wiktorii Potrackiej
Ogólnopolski konkurs plastyczny w Rzeszowie –„Słońce, woda i przygoda” pod hasłem „Małe i duże morskie podróże”4Stanisława Cirockawyróżnienie Maja Ortmann
IX Ogólnopolski Konkurs pt. „Jesienne Duszki i Leśne skrzaty”7Stanisława Cirocka

B. Etap wojewódzki

Nazwa konkursuLiczba uczestnikówOpiekunLaureaci/miejsca
IV Wojewódzki Konkurs dla klas SPP „Znam swój kraj – Polska, moja ojczyzna” w Kościerzynie7Danuta Elas

C. Etap powiatowy i gminny

Nazwa konkursuLiczba uczestnikówOpiekunLaureaci/miejsca
Gminny Przegląd Jasełek – Szkoła Podstawowa w Niestępowie15Barbara Bulczak
Gabriela Noetzel
Joanna Stencel
I miejsce
Gminny Konkurs Plastyczny „Najpiękniejsza choinka”12Stanisława Cirocka
Gabriela Noetzel
I oraz II miejsce dla zespołów w dwóch kategoriach wiekowych

D. Etap międzyszkolny i szkolny

Nazwa konkursu
Konkurs kolęd
Konkurs Języka Polskiego (kaligraficzny)
Różaniec – parafialny konkurs plastyczny
konkurs „Dzień z zawodem - zawód niejedno ma imię”
konkurs „Najpiękniejsza pisanka Wielkanocna”
konkurs „Pamiętnik z wakacji”
konkurs „Składanie puzzli – obchody 100 rocznicy przywrócenia Niepodległości”
konkurs fotograficzny - „Zimowy krajobraz”
konkurs plastyczno – techniczny „Mikołaj z przyszłości”
konkurs plastyczny - „Bajki, baśnie, bajeczki”
konkurs plastyczny – „Piękna nasza Polska cała”
konkurs plastyczny - „Widok zza mojego okna”
konkurs plastyczny - „Jestem sobie mały Miś” z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
konkurs plastyczny - „Moje ulubione zwierzątko”

IV. Zawody i rozgrywki sportowe

A. Etap wojewódzki

Nazwa zawodówDataLiczba uczestnikówOpiekun
XXIV Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych6 czerwca 2018 r.180Roman Karpus

B. Etap międzyszkolny i szkolny

Nazwa zawodówLiczba uczestnikówOpiekun
Drużynowy Turniej bowlingowy – Gdańsk7Joanna Stencel
Turniej gry w kręgle osób niepełnosprawnych „My też gramy w kręgle” Gdynia7Roman Karpus

V. Wyjazdy i wycieczki

  • Wycieczka 3 – dniowa na Mazury (Projekt „Hej, Mazury, jak wy cudne”)
  • Wyjazd z nocowaniem w Ośrodku „Słoneczne Wzgórze (Sunny Hill)” w Stężycy
  • Trzydniowy wyjazd wakacyjny do Ośrodka „Słoneczne Wzgórze (Sunny Hill)” w Stężycy
  • Wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (100 lat Niepodległości)
  • Wycieczka do Centrum Nauki – Experyment w Gdyni
  • Wycieczka do Chmielna do Muzeum Ceramiki Neclów
  • Wycieczka do Gdyni – Muzeum Miasta Gdyni (100 lat Niepodległości – „Morze i Niepodległość”)
  • Wycieczka do Gdyni – Dar Pomorza (100 lat Niepodległości)
  • Wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (Dom Przyrodników, „Błękitny Baranek”)
  • Wycieczka do Parku Krajobrazowego w Kartuzach
  • Wycieczki do Parku Oliwskiego
  • Wycieczka do Muzeum Volkswagena w Pępowie
  • Wyjazd do Damnicy na Przegląd Jasełek
  • Wyjazd do DPS w Glinczu z przeds. Jasełek
  • Wyjazd do Niestępowa na Gminny Przegląd Jasełek (I miejsce)
  • Wyjazd do leśniczówki w Leźnie
  • Wycieczka do Nadleśnictwa „Dąbrowa” w Kartuzach
  • Wycieczka do Muzeum Volkswagena w Pępowie
  • Wyjazd do Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach na występ zespołu Krôsniâta
  • Warsztaty teatralne w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku „Chemia Teatru” (proj. „3xA…”)
  • Warsztaty w Teatrze Wybrzeże (proj. „3xA…”)
  • Wyjazd do Teatru Miniatura – spektakl „Baltic. Pies na krze”
  • Wyjazd do Teatru Wybrzeże na spektakl pt.: „ Koziołek Matołek” (proj. „3xA…”)
  • Wyjazd do Centrum Kultury w Gdyni na spektakl pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu” (proj. „3xA…”)
  • Wyjazdy do Filharmonii Bałtyckiej („Kosmiczna Odyseja” „Rytm – bijące serce muzyki”.)(proj. „Teatralno – muzyczna Odyseja Kosmiczna”)
  • Wyjazd do Opery Bałtyckiej na spektakl baletowy „Dziadek do orzechów”
  • Wyjazd do Kartuz na przedstawienie „Piękna i Bestia”
  • Wyjazd do kina na bajkę „Emotki”
  • Wyjazd do kina na film pt: „Pszczółka Maja i igrzyska olimpijskie”,
  • Wyjazd do kina „Listy do M 3”;
  • Wyjazd na kręgle do hotelu „Pod Orłem” w Kartuzach
  • Wyjazd do Leroy Merlin
  • Warsztaty przyrodnicze w Leroy Merlin pt. „Dzieciaki Sadzeniaki” (proj. „Artyści”)
  • Zakupy w Ikea Gdańsk – klasy SPP

VI. Inne imprezy szkolne, akcje, spotkania, warsztaty

  • akcja „Góra grosza”
  • akcja „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”
  • akcja „Nakrętki dla Milenki”
  • akcja „Pierniki dla Afryki”
  • akcja „Śniadanie daje moc”
  • akcja zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska
  • Andrzejki – wróżby, zabawa
  • Bal Karnawałowy w stylu amerykańskim dla szkoły podstawowej
  • Bal karnawałowy ZWWRDZ i przedszkola
  • Bal SPP w Barze Bistro
  • Dyskoteka „Każdy może świętym być”
  • Rodzinne Kolędowanie przy pianinie z Rodzicami
  • Spotkania muzyczne z cyklu Wesołe Nutki i Goście – zimowo-karnawałowe i „Kocham Cię, Polsko” (100 lat Niepodległości)
  • Czary Mary – Dzień Postaci z Bajek – spotkanie biblioteczne przedszkolaków
  • Dzień Chłopaka – wyjście do pizzerii; zabawa w „Wyspie Frajdy”; plebiscyt na najsympatyczniejszego kolegę
  • Dzień Dziecka – lody, plac zabaw, wycieczka do Kartuz, film „Giganciki”
  • Dzień Edukacji Narodowej – inscenizacja w wykonaniu kółka teatralnego, występ wielkiej orkiestry świetlicy C; występ zespołu WOLT;
  • Dzień Kobiet – plebiscyt na najsympatyczniejszą koleżankę; niespodzianki; wyjście do baru; do kawiarni; występ wielkiej orkiestry świetlicy C; warsztaty kulinarne;
  • Dzień Listonosza – wyjście na pocztę
  • Dzień Mamy i Taty
  • „Buon appetito”- Międzynarodowy Dzień Pizzy – warsztaty kulinarne
  • Dzień Rodziny – ognisko nad Jeziorkiem
  • Uśmiechnij się! Dzień Uśmiechu w przedszkolu
  • Dzień Ziemi
  • „Kici, kici – Międzynarodowy Dzień Kota
  • Światowy Dzień Ochrony Zwierząt – dzień Kundelka
  • Happening „Bezpieczna szkoła”
  • Happening „Bezpieczne ferie – dobre rady na zimowe wypady”
  • Happening „Bezpieczne wakacje”
  • Happening „Jestem bezpieczny, bo jestem widoczny”
  • Happening „Witaminowy zawrót głowy”
  • Happening z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia
  • inscenizacja „Kot w butach” – podczas Festynu „Jesteśmy wśród Was” (proj. Odyseja)
  • inscenizacja „Kot w butach” – podczas Festynu „Jesteśmy wśród Was” (proj. Odyseja)
  • inscenizacja „Leśna szkoła” – prezentacja na Małej Scenie dla przedszkolaków
  • inscenizacja wiersza „Dyzio marzyciel” – grupy OREW
  • Jasełka w szkole
  • internetowe przedstawienia teatralne iTeatr („Królewna z drewna”, „Piotruś Pan”)
  • Kino Bambino dla szkoły podstawowej
  • Kino Walentynkowe
  • Marszobieg Patriotyczny (100 lat Niepodległości)
  • Podchody „Tajemnice historii” (100 lat Niepodległości)
  • Przedszkolak Patriota: „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, „Jestem Polką/Polakiem”, „Legenda o Smoku Wawelskim” (100 lat Niepodległości)
  • Quiz o Polsce
  • rekonstrukcja historyczna grupy rekonstrukcyjnej pełnoprawnych spadkobierców tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich (100 lat Niepodległości)
  • Święto Odzyskania Niepodległości
  • Bierzmowanie 12 wychowanków
  • Orszak Trzech Króli
  • Rekolekcje Wielkopostne
  • Wigilie w klasach
  • XVII Dzień Papieski „Idźmy naprzód z nadzieją” – koncert Piotra Kitowskiego i Przyjaciół
  • „Mini kawiarenka” uczniów z autyzmem
  • cykliczne zajęcia kulinarne „Kulinarny piątek”
  • spotkanie kulinarne „Jesień w kuchni”
  • spotkanie kulinarne „Kuchnia kaszubska”
  • spotkanie kulinarne „Smaki naszego regionu”
  • spotkanie kulinarne „Świąteczne wypieki”
  • Szkolna Kawiarenka
  • Śniadania wielkanocne w klasach
  • warsztaty „Artterapia z jedzeniem” – projekt „Razem i Osobno (fund. „Żyć z pompą”)
  • warsztaty kulinarne – „Za oknem jesiennie i kolorowo, a w przedszkolu smacznie i zdrowo” – degustacja soków
  • warsztaty kulinarne – Dzień Truskawki
  • warsztaty kulinarne – Pierniczki
  • warsztaty zdrowego żywienia – „Zdrowe jabłka”
  • cykliczne warsztaty profilaktyczno-pedagogiczne
  • przedstawienie profilaktyczne „Beznikotynek” w wykonaniu Teatr STOP
  • teatrzyki i warsztaty profilaktyczne „Tu rządzi kot”, „Miasto uśmiechem malowane”, „Zaczarowany kapelusz”, „Jestem przyjacielem ludzi”, „Cyberprzemoc/zagrożenia w sieci, dopalacze”
  • zajęcia profilaktyczno- warsztatowe – „Emocje, uzależnienia” w wykonaniu Teatr STOP
  • Spotkania w Bibliotece szkolnej w SP nr 1 w Żukowie
  • Spotkania z Panią Barbarą Dawidowską – wolontariuszką z Rwandy
  • Spotkanie „Jesienna zaduma”
  • Spotkanie autorskie z Panią Marleną Popławską – Marek (Mała Scena)
  • spotkanie dla klas uczniów z autyzmem „Pies – nasz przyjaciel” – wizyta psa rasy golden retriever
  • Spotkanie z Panem Strażakiem – „Bezpieczny Przedszkolak”
  • Spotkanie z policjantem pt. „Bezpieczeństwo na drodze”
  • Spotkanie ze specjalistą ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – „Uwaga, niewybuchy!”
  • Spotkanie z rodzicami „Zawód niejedno ma imię”
  • Zajęcia otwarte dla Rodziców m.in. „Wiosenne warsztaty”, „Aktywne słuchanie muzyki z wykorzystaniem metody Batii Strauss”,
  • Lekcja Przyrody na żywo „Zielone lekcje –Spotkanie z ptakami drapieżnymi”
  • Mikołajki
  • nocowanie w szkole uczniów z autyzmem
  • Ślubowanie klas pierwszych
  • Warsztaty bębniarskie
  • Warsztaty jesienne
  • Warsztaty modelarskie „Auto z drewna” (proj. „Artyści na start”)
  • warsztaty plastyczno- techniczne – „Pani Jesień”
  • warsztaty plastyczno- techniczne – Masa porcelanowa – ozdoby choinkowe
  • Warsztaty profilaktyczne w zakresie ruchu drogowego i komunikacji „Jestem bezpieczny, bo jestem widoczny”
  • Warsztaty przyrodnicze „Sadzimy cebulę”
  • warsztaty regionalne (malowanie na koszulkach)
  • Warsztaty wielkanocne
  • Warsztaty zimowe ze śniegiem – zabawy na dworze
  • Wiosna tuż, tuż…- warsztaty wiosenne
  • Wyjście na wystawę fotografii Kosycarzy i Piątka
  • Zwiedzanie Muzeum Parafialnego oraz Haftu Kaszubskiego w Żukowie

VII. Koła zainteresowań i zajęcia pozalekcyjne

  • grupa taneczna „WOLT”
  • grupa muzyczna „Wesołe nutki”
  • kółko teatralne
  • wyjazdy na basen w Łapinie
  • zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
  • wymienione wyżej projekty i innowacje